Jakie rodzaje kredytów pozyskuje pośrednik kredytowy?
Do innego banku można przenosić zarówno kredyty gotówkowe, jak i hipoteczne.
Może być to korzystne z punktu widzenia nie tylko kredytobiorców, lecz także banków, dla których stanowi stosunkowo łatwy sposób na pozyskanie nowych klientów już zweryfikowanych w bazach finansowych.
Przeniesienie kredytu do innego banku
kiedy warto to zrobić?Kredytobiorca powinien zdecydować się na przeniesienie kredytu do innego banku w sytuacji:
Dostosowanie warunków kredytu
Zmiana formy spłaty
Konsolidacja zobowiązań
Zmiana oferty kredytowej
Elastyczność w spłacie kredytu
Terminowa spłata
Przekształcenie waluty
Hipoteka na innej nieruchomości
Z opcji przeniesienia kredytu powinny również skorzystać osoby, których zarobki uległy zwiększeniu i przez to chcą one szybciej spłacić swoje zobowiązanie, a ich dotychczasowy bank nie dopuszcza takiej możliwości.
Jak wygląda procedura przeniesienia kredytu?
W celu skorzystania z refinansowania kredytu trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić umowę kredytową w celu określenia, czy przewiduje ona możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Następnie należy skontaktować się z bankiem, do którego ma zostać przeniesiony kredyt. Kolejny krok zakłada złożenie wniosku i dopełnienie reszty formalności wymaganych w celu refinansowania kredytu hipotecznego lub gotówkowego.
Procedura przeniesienia polega na wzięciu kredytu w innym banku i wykorzystaniu pozyskanych w ten sposób środków finansowych do spłaty zobowiązania w dotychczasowym banku. Najczęściej nowy bank przelewa pieniądze bezpośrednio do starego banku, a kredytobiorca zajmuje się wyłącznie spłatą nowego zobowiązania, które zaciągnął na bardziej korzystnych warunkach.
Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku jest bardziej popularne od przeniesienia kredytu hipotecznego. Dzieje się tak dlatego, że kredyt gotówkowy jest znacznie prostszym produktem finansowym udzielanym na stosunkowo krótki czas.
Przeniesienie kredytu do innego banku
Zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim, w wypadku przeniesienia kredytu do innego banku i wcześniejszej spłaty zobowiązania kredytodawca jest zobowiązany proporcjonalnie obniżyć i zwrócić kredytobiorcy wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu, takie jak prowizja czy też opłata przygotowawcza.
Kto może przenieść kredyt do innego banku?
Przeniesienia zobowiązania do innego banku może dokonać osoba, która posiada:
- stabilną sytuację finansową,
- dobrą historię kredytową,
- zdolność kredytową.
Kredytobiorca ubiegający się o refinansowanie musi również dostarczyć dokumenty potwierdzające dochód, zatrudnienie i inne informacje o sytuacji finansowej, a także pokryć ewentualne opłaty związane z przeniesieniem kredytu.
Czy przy przeniesieniu kredytu konieczne jest ponowne sprawdzenie zdolności kredytowej?
Przeniesienie kredytu wymaga podpisania nowej umowy z instytucją finansową. Kredytobiorca zobowiązany jest więc do poddania się takiej samej weryfikacji, jak osoba ubiegająca się o przyznanie finansowania po raz pierwszy. Oznacza to, że bank ponownie sprawdza jego zdolność kredytową, przygląda się jego historii w BIK, a w wypadku kredytu hipotecznego ocenia także wartość zabezpieczenia, czyli obciążanej hipoteką nieruchomości.
Czy przeniesienie kredytu się opłaca?
W celu określenia opłacalności przeniesienia kredytu do innego banku należy przede wszystkim sprawdzić takie zmienne, jak:
- RRSO,
- wysokość rat,
- liczbę rat,
- rodzaj rat,
- możliwość zmiany liczby kredytobiorców,
- ostateczny termin spłaty zobowiązania,
- jednorazowe koszty przeniesienia kredytu,
- forma i koszt zabezpieczenia nowego kredytu,
- ewentualne opłaty sądowe za zmiany w księdze wieczystej,
- koszt wcześniejszej spłaty zadłużenia w poprzednim banku.
Przeniesienie kredytu do innego banku często jest opłacalne. Zdarza się jednak, że tego typu operacja jest nierentowna. Ma to miejsce między innymi w sytuacji, gdy koszty refinansowania kredytu hipotecznego, związane przede wszystkim z wcześniejszą spłatą zobowiązania w poprzednim banku, są szczególnie wysokie. Nie opłaca się również przenosić kredytu niedługo po jego zaciągnięciu, ani na krótko przed jego spłaceniem.